מהי הלוואה עומדת?

הגדרת המושג "הלוואה עומדת"

רובנו מכירים את ההסדר של הלוואות סטנדרטיות, בהן המלווה מעביר ללווה סכום כסף גדול באופן מיידי לצורך מטרה מסוימת, והלווה מצידו מתחייב להחזיר את ההלוואה באמצעות תשלומים חודשיים קבועים, כולל ריבית והצמדה. גובה התשלומים החודשיים נקבע מראש בתנאי ההלוואה, על פי פרמטרים כגון גודל ההלוואה, מאפייניו של הלווה הספציפי וכיוצא בזאת.

לעומת זאת, הלוואה עומדת (non recourse loan) היא הלוואה מיוחדת, אשר הלווה אינו נדרש לשלם החזרים חודשיים קבועים עבורה, אלא רק כאשר יתממשו תנאים מסוימים שסוכמו בין הצד הלווה לצד המלווה במעמד חתימת הסכם ההלוואה. למשל, ניתן להתקשר בהסכם לקבלת משכנתא עומדת, בו לא יבוצעו תשלומים כלל עד לתאריך מסוים שסוכם בין הצדדים בתנאי ההלוואה.

הסדר זה משתלם במיוחד עבור מי שרוכש נכס היום, מתוך מטרה למכור אותו או נכס אחר בעוד מספר שנים, ולכן מעדיף לדחות את תשלום ההלוואה לנקודת זמן עתידית בה יעמוד לרשותו יותר כסף נזיל. אם מתממשים התנאים שנקבעו בהסכם ההלוואה העומדת, על הלווה להחזיר אותה במלואה, כולל תשלומי ריבית והצמדה עד לאותו מועד.

 

מתי ניתן לקחת הלוואה עומדת?

רכישת קרקע בפיתוח

בעבר, שימוש נפוץ בהלוואה עומדת נעשה על מנת לעודד תושבים לעבור להתגורר במקומות מסוימים. למשל, המדינה העניקה הלוואות עומדות לעובדי ציבור שהמשרדים בהם הם עבדו הועברו לירושלים, במטרה לעודד אותם לעבור להתגורר בעיר. באופן דומה, המדינה אישרה הלוואות עומדות למי שהעתיק את מקום מגוריו לגליל, בשאיפה לעודד את ההתיישבות שם ואת פיתוח האזור.

הלוואות אלו יכלו אף להפוך למענקים עבור אלו שהיו זכאים להן, ובתנאי שיתגוררו שם מספר שנים. גם מעבר לים מקובל לעשות שימוש בהלוואות עומדות כדי לעודד מטרות לאומיות חשובות. בארה"ב למשל, המדינה הציעה להעניק הלוואות עומדות לאזרחים שיצטרפו למקצוע החקלאות.

 

מימון רכב חדש עבור בעלי נכות

השימוש העיקרי והמוכר יותר בהלוואות עומדות הוא עבור מימון המיסים על רכב חדש לבעלי נכות ברגליים, אשר מתאים לצרכי ההתניידות שלהם.

המימון מוענק במסגרת גמלת הניידות לה זכאים בעלי נכות, והוא יכול להיות מימון מלא של המיסים על הרכב או מימון חלקי בלבד. על מנת לקבל אישור להלוואה עומדת יש לעבור מספר שלבים בירוקרטיים.

ראשית, יש לפנות לועדה רפואית של משרד הבריאות לקבלת אישור על מוגבלות בניידות. אם הועדה העניקה אישור כזה, ואחוזי הנכות שנקבעו מזכים בגמלת ניידות, ניתן להגיש בקשה מיוחדת להלוואה עומדת למימון מיסים על רכב חדש למוסד לביטוח לאומי.

חשוב לדעת כי ניתן לערער על החלטות הועדה הרפואית וכן על החלטות המוסד לביטוח לאומי, ככל שהמבקש סבור שקביעתם אינה הולמת את מצבו בפועל. לאחר מתן האישור להלוואה, יחתום הלווה על כתב התחייבות מול הביטוח הלאומי, ורק לאחר מכן יקבל את הכסף.

היה והמבקש מעוניין להחליף את רכבו הקודם, אשר נקנה אף הוא באמצעות הלוואה עומדת, יוכל לעשות זאת רק אם חלף מספר החודשים הקבוע בתנאי ההלוואה (בדרך כלל מדובר על תקופת זמן של כ-5 שנים), ובנוסף עליו לפרוע את ההלוואה הקודמת במלואה.

 

לסיכום

הלוואות עומדות הן הסדר מצוין עבור הלווים, שכן פעמים רבות הלווה זכאי לשמור את כל סכום ההלוואה כך שהיא הופכת למעשה למענק כספי משמעותי.

עם זאת, הזכאות להלוואה עומדת חלה רק במקרים ספציפיים, שאינם רלוונטיים לרבים מאיתנו. כאמור ההלוואה הנפוצה ביותר הינה הלוואה למימון מיסים על רכש חדש לבעלי נכות. על מנת לבדוק את זכאותכם להלוואה עומדת כזו, יש לפנות לועדות הרפואיות המתאימות בבקשה לאישור גמלת ניידות, ורק אם זו אושרה לכם תוכלו להגיש בקשה להלוואה למוסד לביטוח לאומי.

כתבות נוספות בנושא

הלוואות בצ'קים

לצד הגופים הבנקאיים, אשר מתנים הענקת הלוואה בשלל מאפיינים

הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>>