מערכת להעברה בנקאית מיידית – האם זה סופו של עידן כרטיסי האשראי?

חברות האשראי אינן נמצאות בבעלות הבנקים כמו שהיה בעבר, למשל לאומי קארד שהופרדה מבנק לאומי. הפרדת חברות האשראי מהבנקים בוצעה על מנת לאפשר תחרות בשוק.

בימים אלו כאשר אדם מבצע העברה בנקאית, הנמען שאליו מבוצעת ההעברה רואה את הפעולה רק לאחר זמן מה שהבנקים מבצעים בדיקה ואישור, ולא באופן מיידי. המערכת שהבנקים מפתחים תאפשר את העברת הפעולה בזמן אמת ותצוגת העסקה באופן מיידי אצל שני הלקוחות.

מס"ב היא חברה אשר נמצאת בבעלות הבנקים ומתוקף כך אחראית על העברות הכספים המתבצעים בישראל, זוהי החברה אשר עוסקת בפיתוח בשנים האחרונות של העברת כספים בין חשבונות הבנקים באופן מיידי, קל ומהיר לשימוש. עובדי שב"א, שחברה זו אחראית על תשתית התשלומים בבתי עסק, הם עובדים תחת חברת מס"ב, דבר היוצר ניגוד אינטרסים ועל כן כל הבנקים מתבקשים למכור את חלקם בשב"א, אך בנק ישראל הותיר להם להמשיך להחזיק במס"ב תוך פיקוחו.

 

מה

הבעייתיות של השימוש באפליקציות בעבור חברות האשראי?

אפליקציות לדוגמא אשר נמצאות בשימוש כיום הן ביט (של בנק הפועלים) או פפר פיי (של בנק לאומי) אשר מאפשרות תשלום מיידי ומהיר תוך שימוש בפרטי חשבונות הבנק. בעתיד אפליקציות אלו מיועדות, כמובן באינטרס הבנקים, להחליף את השימוש בכרטיסי אשראי.

דבר זה מאיים על חברות האשראי מכיוון שלא יהיה צורך בתיווכן בין עסקאות המתבצעות בין עסקים לבין אנשים פרטיים, שכן כיום זוהי הדרך הנפוצה בשוק חוץ מתשלום במזומן בעת תשלום על שירות או מוצר של בתי העסק. אך כמובן שצעד כה ידרוש זמן ושכנוע בתי עסק לעבור לאפליקציות התשלום ולוותר על השימושים בכרטיסי אשראי.

 

פגיעה בתחרות

לאחרונה הציגה מס"ב את המערכת לכל הגורמים השייכים לבנקים וחברות כרטיסי האשראי על מנת לתת חוות דעת על המערכת שפיתחו. חברות האשראי טענו שאין ביכולתן להביע חוות דעת משקפת שכן אינן מכירות את המערכת והיא מוצגת להם לראשונה. דבר נוסף הוא שימוש במערכת זו שמור בשלב הראשון לבנקים ורק לאחר מספר שנים יתאפשר שימוש בה ללקוחו חוץ בנקאיים דבר הפוגע בחלקה של חברות האשראי בשוק התשלומים המיידיים.

פיתוח שירות זה המתאפשר תחילה עבור בנקים בלבד פוגעת בתחרות בשוק ויוצרת מציאות בה חברות האשראי מאבדות את קהל הלקוחות.

בפיקוח על הבנקים גובשה בעבר תוכנית בעלת הגבלה לשימוש באפליקציות של חברות הבנק, וכללה גם הגבלה על השימוש השנתי של בתי עסק בתשלומים על ידי האפליקציות. אך מאז מונה נגיד חדש שברצונו היה לבחון את כל הנושא מההתחלה.

לכן חברות האשראי חוששות, בצדק, שבעתיד הבנקים יתחרו בהן באופן ישיר וכתוצאה מכך רוצות גם הן לשמור על נתחן בשוק. הדרך לכך היא לקחת חלק בפיתוח אפליקציות תשלום בעבורן על מנת שגם הן יוכלו להנות משירותי העברות לקהל לקוחותיהם מחשבון לחשבון בקלות ובמהירות, אך אין לדעת אם מס"ב-שכאמור שייכת לבנקים-תאפשר להן להשיג אישור לפעולה שכזו.

כתבות נוספות בנושא

הלוואות בצ'קים

לצד הגופים הבנקאיים, אשר מתנים הענקת הלוואה בשלל מאפיינים

הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>>